Logotyp

Malmömässan, Malmö
22 april, kl 12-18

VANLIGA FRÅGOR

Vad undrar du över?

Du hittar svaren på de vanligaste frågorna här.

KARTA
PROGRAM

Meet & Greet 1 (Telenor)

Kl 13.00 – 14.30
Träffa Manfred Erlandsson, Kaily Norell och Beas Liv!

Kl 14.45 – 15.45
Träffa Elinens!

Kl 16.00 – 17.00
Träffa Raggningspartiet och Victor Höglund!

Kl 17.15 – 18.45
Träffa Thomas Sekelius!

Meet & Greet 2 (Nickelodeon)

Kl 13.00 – 14.30
Träffa Amanda Edmundsson, Nathalie Danielsson och Theo Haraldsson!

Kl 14.45 – 15.45
Träffa Axel Palm och Olle Öberg!

Kl 16.00 – 17.00
Träffa Amanda Lundgren och Jesper Pettersén!

Kl 17.15 – 18.45
Träffa Daniel Norlin och Sara Henrietta!

Meet & Greet 3 (SJ)

Kl 13.00 – 14.30
Träffa Elin Andersson, Ebba Amandusson och Louise Hammar!

Kl 14.45 – 15.45
Träffa MoaMurderess och Felicia Aveklew!

Kl 16.00 – 17.00
Träffa Julia Spindel och Alice Life!

Kl 17.15 – 18.45
Träffa Amanda Edmundsson, Nathalie Danielsson och Theo Haraldsson!

Meet & Greet 4 (Lenovo)

Kl 13.00 – 14.30
Träffa Thomas Sekelius och Felicia Bergström!

Kl 14.45 – 15.45
INSPELNING: “Spill Your Guts”-challenge med Amanda Lundgren, Joel Wetzel, BinaHoney och Jesper Pettersén!

Kl 16.00 – 17.00
Träffa Jacob Öman, Fabian Holmberg och BYMK!

Kl 17.15 – 18.45
Träffa Manfred Erlandsson och Beas Liv!

Meet & Greet 5 (Inet)

Kl 14.45 – 15.45
Träffa Simon Andersson och Anja Rosenskjold!

Kl 16.00 – 17.00
Träffa Marcel Jehrlander och Amir Akrouti!

Kl 17.15 – 18.45
Träffa Stamsite, Figgehn och The Jnx!

Meet & Greet 6 (Tubecon)

Kl 14.45 – 16.15
BOKSIGNERING: MonteFjanton!

Kl 17.15 – 18.45
Träffa Lakidoris!

Panelrum 1

Kl 14.00 – 14.45
Panel: “SEX, KROPP OCH SJÄL” med LakiDoris, Katrin Berndt och Felicia Aveklew!

Kl 15.00 – 15.45
Panel: “HBTQ” med Thomas Sekelius, Amir Akrouti, Kaily Norell och Marcel Jehrlander!

Kl 16.45 – 17.30
Panel: “LIFESTYLE” med Felicia Aveklew och Katrin Berndt!

 

Panelrum 2

Kl 13.00 – 13.45
Panel: “STREAMING OCH GAMING” med Swebliss och Stamsite!

Kl 14.45 – 15.30
Panel: “MUSICALLY” med Nathalie Danielsson, Theo Haraldsson, Amanda Edmundsson, Alice Life och BYMK!

Kl 16.00 – 16.45
Panel: “Q&A” med Yumi!

Kl 17.00 – 17.45
Panel: “MOBBNING & ATT MÅ DÅLIGT” med HejaInternet, MoaMurderess, Felicia Bergström och Pojkendrommer!

Signeringsbord

Kl 13.00 – 13.45
Få en autograf från Raggningspartiet, Felicia Aveklew, Joel Wetzel, LakiDoris, Victor Höglund, ArgaSkånskaMän, Amanda Lundgren och Jesper Pettersén!

Kl 14.00 – 14.45
Få en autograf från Figgehn, Olle Öberg, Pojkendrommer, HejaInternet, Stamsite, The Jnx, Simon Andersson och Anja Rosenskjold!

Kl 15.00 – 15.45
Få en autograf från Beas Liv, Daniel Norlin, Ebba Amandusson, Elin Andersson, Konrad Ydhage, Swebliss och Sara Henrietta!

Kl 16.00 – 16.45
Få en autograf från Thomas Sekelius, Amanda Edmundsson, Louise Hammar, Manfred Erlandsson, Nathalie Danielsson, PStaffan och Elinens!

Kl 17.00 – 17.45
Få en autograf från GGFrolle, OlleGames, OzzardHoHD och Jewanderz!

Kl 18.00 – 18.45
Få en autograf från Felicia Bergström, Yumi, Ella Grundel, Emil M, Marcel Jehrlander, Amir Akrouti, Kaily Norell och MoaMurderess!

Scen

Kl 12.30 – 12.45
Vi säger välkomna från scenen!

Kl 13.15 – 13.45
Femkamp på scenen med Olle Öberg, Emelie och Dexter Walles, BinaHoney, Daniel Norlin och Elinens!

Kl 13.45 – 14.00
Dansuppträdande med bland annat Alice Life!

Kl 14.15 – 14.30
“What’s In My Mouth”-challenge med Amanda Lundgren och Jesper Pettersén!

Kl 15.00 – 15.15
Språkskola – med Raggningspartiet!

Kl 15.30 – 16.00
Twister – med Theo Haraldsson och Manfred Erlandsson!

Kl 16.00 – 16.30
Femkamp – med Felicia Aveklew, Beas Liv, Figgehn och Swebliss!

Kl 17.00 – 17.15
“Skåne är bäst” – med Axel Palm!

Kl 17.30 – 18.00
“Marsmallow”-challenge – med Felicia Aveklew, Olle Öberg, RaggningsPartiet, Elinens och Alice af Trolle!

Kl 18.15 – 18.30
Vi drar vinnarna från tipsrundan!

Kl 18.45 – 19.00
Vi säger hejdå från scenen!

Livestream

Vi sänder live från Tubecon i Malmö kl 14.30 – 17.30 på vår YouTube-kanal – www.youtube.com/tubeconsverige.

Parents Park

Kl 13.15 – 13.45 – Att vara förälder idag
Diskussion kring utmaningar som föräldrar står inför i det digitala samhället med Martin Arvebro och Anja Rosenskjold.

Kl 14.00 – 14.40 – Vad är en influencer?
Linda Hörnfeldt från Influencers of Sweden förklarar vad en influencer är och på vilka sätt man kan uttrycka sig på nätet, samt göra det inkomstbringande.

Kl 15.00 – 15.30 –  Skärmliv
Youtuberna TheSwedishLad, HejaInternet och Felicia Bergström diskuterar kring kärlek och hat på nätet, och vilka redskap föräldrar kan använda för att möta sina barn i dessa frågor.

Kl 15.45 – 16.25 – Reklam på internet
Reklamombudsmannen (RO) Elisabeth Trotzig ger en överblick på det förändrade reklamlandskapet med sociala medier.

 

UTVÄRDERING

Vi vill veta vad du tycker om Tubecon!

Fyll gärna i vår undersökning. Det tar bara två minuter.